Ana Sayfae-DergiE-Satranç Turnuvası-4 (Ödüllü)

E-Satranç Turnuvası-4 (Ödüllü)

Bu Turnuva Sona Erdi

Toplam Doldurulan Form: 66

Net Katılımcı Sayısı: 46

Turnuvamız nasıl gerçekleşti?

Yeşeren Enerji Dergisi olarak düzenlediğimiz dördüncü e-satranç turnuvası için toplam 66 kişi başvuru formunu doldurdu. Lichess üzerinde yapılan 2,5 saat boyunca süren turnuvamıza 46 kişi aktif olarak katıldı. Turnuva, aynı anda Yeşeren Enerji sitemiz ve YouTube kanallarından yapılan yayınlarla da canlı olarak takip edilebildi.

Kimler Kazandı?

Turnuva sonunda A ve B gruplarındaki sıralamalara göre ilk iki sıradaki katılımcılardan başvuru (ödül alma) şartlarını zamanında yerine getirenler ödül almaya hak kazanmıştır. Dereceye giren değerli oyuncularımızın tablosu aşağıdaki gibidir.

E-SATRANÇ TURNUVASI 4 KAZANANLAR

Dereceye giren katılımcılarımızın başarılarının devamını diler ve tebrik ederiz. Kendilerine turnuva öncesinde belirtilen ve sıralamalarına karşılık gelen ödülleri gönderilmiştir.


Neler yapmalıyım?

#YesilSatranc turnuvamız lichess.org üzerinden olacağı için öncelikle üye olmalısınız. İlerleyen aşamalarda sizden kullanıcı adınız istenecektir. Aynı zamanda dergimize abone olmanız istenmektedir (Ödül almak için gereklidir). 

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Turnuva sistemi nasıl olacak ?

Turnuvada iki ayrı grup ve bu gruplar için iki farklı oturum yapılacaktır. Turnuvada her grubun birinci oturumunda (puanlı sistem) ilk 8’e girmeyi başaran oyuncular, ikinci oturuma (elemeli sistem) katılmaya hak kazanacaktır.

A GrubuB Grubu
1. OturumPuanlıPuanlı
2. Oturum*ElemeliElemeli

*Birinci oturumda ilk 8’e kalanlar 2. oturuma katılmaya hak kazanacaktır.

Hamle süresi ne kadar ?

Puanlı sistemde 3 dakika + 2 saniye/hamle eklemeli tempoda, elemeli sistemde ise 5 dakika + 0 saniye/hamle eklemeli tempoda oynanacaktır.

Değerlendirme nasıl hesaplanıyor ?

1. Oturum

Kazanılan oyun 2, beraberlik 1 puandır.

Mağlup olana veya berabere kalana kadar yapılan maçlardan iki katı puan kazanılır. Yani, seride iken bir galibiyet 4 puan, beraberlik ise 2 puan getirir.

Örneğin; üst üste kazanılan iki oyun ve ardından alınan bir beraberlik 6 puan değerindedir: 2 + 2 + (2×1).

2. Oturum

Bu oturuma katılmaya hak kazanan yarışmacılar, otomatik kura sistemiyle eşleşecektir. Eşleşmeyi kazanan oyuncular bir üst çeyreğe çıkacaktır.

Her gruptaki ilk 8 oyuncu kendi grubundaki oyuncularla karşılaşacaktır.

Ödül almaya hak kazanan nasıl belirleniyor ?

2. oturum tamamlandığında her gruptan sona kalan iki yarışmacı ödül almaya hak kazanacaktır. 

Eşleştirme nasıl yapılıyor ?

1. Oturum

Turnuvanın başındaki eşleştirmeler oyuncuların puanlarına göre yapılır. Oyunu bitirip lobiye döndüğünüz anda kendi sıralamanıza yakın bir rakip ile eşleştirilirsiniz. Böylece bekleme süresi en aza iner fakat turnuvadaki tüm oyuncularla karşılaşamayabilirsiniz.

Daha fazla oyun oynayıp daha çok puan kazanmak için hızlı oynayın ve lobiye dönün.

Turnuvanın ikinci kısmındaki eşleştirmelerde 8’er kişi arasında kura çekilecektir. İkinci kısımda da turnuvadaki tüm oyuncularla karşılaşamayacaksınız.

2. Oturum

Otomatik kura sistemi ile eşleştirme yapılacaktır. Her çeyrekte eşleştirme devam edecektir.

Nasıl sona erer ?

Turnuvanın ilk oturumunun 1,5 saat süresi vardır. Devam etmekte olan oyunların bitirilmesi gerekir ancak bu oyunlar turnuvaya dahil edilmez. İlk oturum sona erdikten sonra 30 dakika mola verilecektir. Daha sonra turnuvanın ikinci oturumuna geçilecektir. İkinci oturumunda her iki gruptaki ilk 8 kişi kendi grupları arasında elemeli maçlarını bitirdikten sonra turnuva sona erer. 

Diğer önemli kurallar

İlk hamlenizi yapmanız için bir geri sayım vardır. Verilen süre içinde bir hamle yapmadığınız takdirde rakibiniz galip sayılır.

Herhangi bir yardımcı program kullanılması istenmemektedir, hile yapanlar moderatörlerimiz tarafından belirlenip turnuvadan diskalifiye edilir.

İlk 10 hamle içinde oyun berabere biterse hiçbir oyuncu puan kazanamaz.

Ödül kazanımı için gereken şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Turnuva Canlı Yayını

Ödüller

 1. Grup Ödülleri
    1. Kulaklık
    2. Hoparlör
 2. Grup Ödülleri
    1. Saat
    2. Güneş Enerjili Powerbank

Düzenleyenler

Sorumlu: Eray Dönmez
Afiş: Arda Alp
Site: Eda Dural & Mahmut Öğütcü
Yayıncı: Ömer Fatih Ateş
Moderatör: Ömer Fatih Ateş & Bijan Etesam
ve Leyla Karakaya, Emine Gül Kurtal, İbrahim Elbir, Nurettin Kahya.

Turnuvamız Youtube üzerinden canlı yayınlanacaktır…

4 YORUMLAR

 1. Turnuvada emeği geçen herkese teşekkürler. Keyifli bir turnuva geçirdim. Uzun zamandır satranç oynamıyordum bizleri satranç oynamaya teşvik ettiğiniz için tekrar teşekkür ederim. Derece yapan arkadaşlarımı tebrik ederim. Umarım etkinlikleriniz devam eder.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar