Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariÇöpler ve Geri Dönüşüm

Çöpler ve Geri Dönüşüm


Çöpler ve Geri Dönüşüm
Çevirmen: Anna Maria Aslanoğlu 

 

Anna Hatzimanoli

Çizim: Karin Muser-Spasu
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Yayın Tarihi: 2009
Basım Yılı: 2009
Baskı Sayısı: 2
Sayfa Sayısı : 32
ISBN: 978-605-5648-84-8
Cilt Tipi: Kalın Karton
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: 17 cm x 25 cm
Yaş Aralığı: +6

İçerik

Çöpler ve Geri Dönüşüm kitabının yazarı Anna Hatzimanoli, özellikle iklim, çevre ve evrim gibi konuları işleyerek çocuklara daha yaşanabilir bir dünya adına geleceklerine yön verebilecek mesajlar vermektedir. İngiliz ve ayrıca Yunan Dili ve Edebiyatı okuyan yazar yaklaşık kırk yıldır okul öncesi ve ilköğretim çocukları için kitaplar yazmaktadır.

Bu eser, çocuklara çevre bilincini aşılamak için çöpler ve geri dönüşüm konusunu ele almakta ve eskiden insanların kullanılmış malzeme ve atıklardan nasıl faydalandığını göstermektedir. Günümüzde neler yapılabileceğini betimleme, öyküleme ve soru sorma tekniklerini kullanarak görsel şölen içerisinde aktarmaktadır.

Yazar, öykü kitaplarında sıkça kullanılan ‘Bir varmış bir yokmuş’ gibi cümlelerle ilgili yaş grubunun düzeyine inmektedir. Zengin görsel içerik sayesinde bir çocuğun tek solukta bitirebileceği bir eserdir. Her sayfada tek bir imge yerine kompozisyon oluşturan çizimler ile verilmek istenen mesajlar daha ilgi çekici bir şekilde aktarılmaktadır. Bu sayede okuyucu olayı yaşıyormuşçasına eğlenerek öğrenebilmektedir.

Eser, toplumun farklı statüsünde yer alan kişilerin yaşantılarından örnekler sunarak yaşamın her alanında geri dönüşüm konusunun önemi üzerine vurgu yapmaktadır. Kitap, geçmişten günümüze ilerlemekte ve bu akış arasında yer alan hikayeler, var olan çevre sorunlarının nasıl oluştuğu ve çözüm yöntemleri ile bir bütün oluşturmaktadır. Yazar, anlatımı bozmadan yaptığı samimi yorumlarla okura kendini hissettirmektedir. Kitabın sonunda nereden ve nasıl geri dönüşüm elde edileceği ve daha az atığın nasıl çıkarılacağı konusunda önerilerde bulunulmaktadır.

Güçlü Yönleri

  • Yazar, günlük hayatta karşılaştığımız çevresel problemleri çözümü ile birlikte sunarak çocuklara farkındalık kazandırmaktadır.
  • Zengin görsel içerik ile verilmek istenen mesajlar okuyucuya daha akıcı ve net bir şekilde sunulmaktadır.
  • Cümle yapıları bir çocuğun anlayabileceği düzeydedir.
  • Eserdeki müzik aleti yapalım, sözlük, sorular ve neler yapabiliriz bölümleriyle konu farklı yöntemlerle okuyucuya anlatılmaktadır.
  • Farklı alanlardaki konular kısa bölümlerle bahsedilerek okuyucunun kendinden bir parça bulmasını kolaylaştırmıştır.
  • Kitap içerisinde yer alan hikayeler ile okuyucunun gücü hatırlatılmakta ve özgüven aşılanmaktadır.
  • Yalnızca çocuk okurların değil yetişkinlerinde bir şeyler öğrenebileceği bir kitaptır.

Zayıf Yönleri

  • Yazar, göndergesel işlevde dili kullanırken kurguyu geri planda tutmuştur.
  • Oyun olarak oluşturulmuş diyalog cümleleri birbirinden bağımsız ve eğlenceli olmayabilir.

Sonuç

Çöpler nereye gider ne olur diye merak edip çevreyi düşünen biriysen bu dünyanın içinde kısa bir geziye çıkıp sorularına bir solukta cevap bulabileceksin; “az tüketim ile çöp üretimini azaltabilirsin”. Çöpler ve Geri Dönüşüm eserini başucuna koy, uçsuz bucaksız temiz bir dünya hayalinin feneri olsun…

Gamze Özel

1 Yorum

  1. Çöplerin çevreye etkileri konusunda farkındalık oluşturan sayfa düzenindeki resimler ve kullanılan üslup ile zengin içerikli bir kitap. Bilgilendirici bir tanıtım yazısı. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar