Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariÇocuklar İçin Bilim - En Güçlü Kim?

Çocuklar İçin Bilim – En Güçlü Kim?


Çocuklar İçin Bilim – En Güçlü Kim?
Çevirmen:  Mine Özyurt Kılıç 

 

Yoon-hee Hong

Çizim: Soon-kyo Joo
Yayınevi: TÜBİTAK Yayınları
Yayın Tarihi: 2019
Basım Yılı: 2020
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı : 32
ISBN: 978-605-312-355-2
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe kağıt
Boyut: 19,4 x 27,2 cm
Yaş Aralığı: +6

İçerik

Yazarı Yoon-hee Hong olan En Güçlü Kim? kitabı, özellikle çocukları kauçuk konusunda bilgilendirmeyi amaçlamış olup, konunun pekişmesi için gerçek hayattan örneklere yer vermiştir. Kitabın Türkçe çevirisi Tübitak Yayınları’ndan 2019 yılında basılmıştır. Yazar, okul öncesi ve ilköğretim çocukları için kitaplar yazmıştır.

Bu eser, lastiğin dayanıklılığı, hammaddesi ve teknik özelliklerinin yanı sıra üretim sürecini de anlatarak çocukların daha rahat öğrenebilmesi için nesnelerle örnekler verirken öyküleme, betimleme ve diyalog tekniklerini kullanmaktadır. Kauçuktan yapılma lastik bant, eldiven ve topların en güçlüyü bulmak için esneyerek, zıplayarakr ve genişleyerek bir yarışa girdiği eserdir. Yazar, kurduğu kısa, öz, çocuklar açısından anlaşılabilir cümlelerle yaş grubunun düzeyine inmiştir. Her sayfada sunulan devamlı zengin görsel içeriği zihinde kolaylıkla canlandırılırken öğreten tek solukta bitirilebilen bir eserdir. Bu sayede okuyucularının canlandırırken eğlenmesini; eğlenirken de öğrenmesini desteklenmiştir.

Güçlü Yön 

  • Kelimeler ve cümle yapıları çocukların zorlanmadan anlayabileceği şekildedir.
  • Zengin görsel içeriğe sahip olduğundan akılda kolayca canlanabilir özelliğe sahiptir.
  • Yazar, günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız kauçuk bazlı maddeleri karşılaştırarak tanıttığından eğlendirirken öğretmiştir.
  • Kitapta ele alınan maddelerin kısa, öz aktarılması okuyucunun dikkatinin dağılmasını engellemiştir.
  • Kitabın sonunda yer alan bilgilendirici metin, ana metinde akılda kalabilecek soru işaretlerini gidermeye yardımcı olmuştur.

Zayıf Yön

  • Birbirini destekleyen herhangi bir kurgu olmaması nedeniyle çocuklar için bağlantı kurmayı zorlaştırmıştır.

Sonuç

Belirli bir yaş aralığına teknik gelebilecek kauçuk bazlı malzemeler, günlük yaşam örnekleriyle desteklenerek okuyucunun kolayca anlayabileceği şekilde açıklanmıştır. Son kısımda verilen etkinlik ise ebeveynlere çocuklar ile verimli bir zaman geçirme imkanı sunmaktadır. Öğrenmek ve gözlemlemek senin için öncelikli ise kitabı okuyalım ve maddelerdeki değişimi beraber gözlemleyip polimerlerin derin bilgisine en güçlü bağları kuralım.

İlkay Oruç

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar