test
Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariÇevreci Olmak Zorunda mıyım!

Çevreci Olmak Zorunda mıyım!


Undercover Angel
Çevirmen: Mine KazmanoğluDyan Sheldon

 

Dyan Sheldon

Çizim: Spike Gerrell
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Yayın Yılı: 2002
Basım Yılı: 2019
Baskı Sayısı: 19
Sayfa Sayısı: 192
ISBN: 978-975-6227-84-8
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13,5 × 19,5 cm
Yaş Aralığı: 10+

İçerik

İlk hikayesini 6 yaşında yazan Amerikalı Dyan Sheldon, resimli kitaplardan çocuk romanlarına, genç yetişkin ve yetişkin romanlarına kadar elliden fazla kitap yazmıştır. Çalışmaları arasında, geniş çapta çevrilmiş ve uluslararası alanda en çok satan resimli kitap  “The Whales’ Song” ve New York Times’ın en çok satan, büyük bir Disney filmi haline gelen “Confessions of a Teenage Drama Queen” yer alıyor.

Çevreci Olmak Zorunda mıyım!, küçük Elmo’nun çevreci annesinin inşaatçı komşusu Bay Bamber’a karşı yürüttüğü çevreyi koruma mücadelesini kahramanımız Elmo’nun bakış açısıyla, öyküleyici ve sade bir anlatımla veriyor.

Bay Bamber, büyük bir ormanlık alana inşaat yapmak ister ama Elmo’nun annesi  bu inşaatı engelleyebilmek için sivil toplum kuruluşu -Yeşiller- ile birlikte adeta varını yoğunu ortaya koymaktadır. Elmo’nun ailesinden ve hayattan beklentisi, komşuları Bamber ailesi gibi “düzenli, hoş ve normal” bir hayat sürmektir. Bunun sebebi annesinin dağınık biri olması ayrıca yaptığı eylemler sırasında televizyonda verdiği görüntüler sebebiyle arkadaşları tarafından sürekli Elmo ile dalga geçilmesidir. Bu durum Elmo’nun özgüvenini azaltmaktadır ve bu yüzden daha da içe kapanık hale gelmiştir. Ayrıca Elmo, annesinin çevreyi koruma mücadelesine gösterdiği ilgiyi bir türlü kendi üzerine çekememektedir. Bu durumu Bamber ailesinin yakın zamanda evlatlık edindikleri özel güçleri olan Kuba ile arkadaş olana kadar sürmüştür. Kuba, Elmoya Bay Bamber’ın bencilliğini ve acımasızlığını özel güçleriyle göstermiştir. Onun geçmişte yaptıklarını ve gelecekte yapacaklarını göstermiştir. Elmo, Kuba ile tanışmasından sonra artık Bay Bamber’ın gerçek yüzünü öğrenmiştir. Kuba ona özel güçlerini, Bay Bamber’ın yaptığı işleri ve yakın zamanda kimsenin haberi olmadan büyükçe bir ormanlık alanın inşaat alanına dönüştürülmesini planladığını gösterir. Annesinin engel olamayacağı bu proje, Elmo’nun çabaları ve Kuba’nın özel güçlerinin yardımıyla birlikte engellenecektir. Kuba ile birlikte ormanlık alana ellerinde pankartlarla giderler ve Kuba, Elmo’ya karşı gelen çalışanları görünce ölüleri diriltip bu çalışanların üzerine doğru yönlendirir. Bu görüntü karşısında oradaki çalışanlar beti benzi ataraktan oradan uzaklaşırlar. Annesi de olayların sonunda Elmo’nun bu halini görüp ona sıkıca sarılmıştır. Artık Elmo da bir çevre mücadelecisi olmuştur.

Güçlü Yönleri

  • Hikayenin çocuk karakterin gözünden aktarılması, çocuk okurların hikayeyi daha çabuk benimsemesini ve Elmo’nun hissettiklerini daha kolay anlayabilmesini sağlar. 
  • Kitap kapağındaki çizimler hikayenin özetini canlandıracak kadar güçlüdür. 
  • Çocuklar mücadele ve dayanışma ruhunun önemini buradaki karakterlerin çekişmeli hikaye örgüsü ile kavrayabilir.
  • Betimlemeler çocuk kitabı için dengeli ve dozu yaş aralığına uygun bir biçimde verilmiştir.

Zayıf Yönleri

  • Kitap kapağında olayları özetleyen figürler olsa da  kitabın  içerik kısmı görsellik bakımından zayıftır.
  • Kitabın belirli bölümlerinde verilen alt mesajlar ve ayrıntılar, olay örgüsündeki senfoniyi bozarak ana fikirden ve kitabı orijinal isminden uzaklaştırmıştır.

Sonuç

Elmo’nun en az annesi kadar çevreci olma yolculuğunu bizlere aktaran bu kitap; mücadeleci ruhun, dayanışmanın ve birlik olmanın önemini vurguluyor. Çevreyi korumak adına yapılan fedakarlıklar ise biz okurlara hem ilham hem de cesaret veriyor.

 

Osman Tahir Kuzu

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar