Bu Ne Çok Atık


Bu Ne Çok Atık
Orijinal Adı: What A Waste: Rubbish, Recycling, and Protecting our Planet

Jess French

Çevirmen: Ezgi Su Dağabak
Çizim: Sakshi Saluja
Yayınevi: TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları
Yayın Tarihi: 2023
Basım Yılı: 2023
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 72
ISBN: 978-605-312-491-7
Cilt Tipi: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Boyut: 13,5 cm x 21 cm
Yaş grubu: 7-12

İçerik

Bu Ne Çok Atık kitabının yazarı Jess French, veteriner cerrah, zoolog, çocuk programı sunucusu ve kamusal konuşmacıdır. Çevresinde doğa ve hayvan tutkunu olarak tanınır. Dr. Jess’in bu tutkuları onu maceraperest biri olmaya itmiş hatta Güneydoğu Asya ormanlarında gibonları (asya maymunu) takip edip, Patagonya’da kokarcalar aramıştır. Jess doğa, çevre ve çocuk edebiyatı ile ilgili gerçekleştirdiği konferanslarda her yaştan insana hitap ederek aranan bir konuşmacı haline gelmiştir. Film sektöründe de “Minibeast Adventure with Jess” adlı yirmi bölümlük bir serinin sunuculuğunu üstlenip çocukları, dışarıda yaşayan omurgasızları keşfetmeye teşvik etmiştir. Jess hayvanlar ve doğa üzerine 26 kitap yazmıştır. Bunun yanı sıra akademik alanda da çok başarılı olan Jess, UCL Üniversitesi zooloji, Nottingham Üniversitesi  veteriner, tıp ve cerrahi alanlarında birinciliklere sahiptir.

Bu Ne Çok Atık kitabı açıklayıcı ve tartışmacı anlatım tekniğini kullanarak insanların tarihsel süreç içinde hava, su, toprak ve uzay kirliliğine sebep olan eylemlerini, bu zararları oluştururken kullandıkları unsurları ve hangi olayların kirliliğe sebep olduğunu kronolojik bir sırayla ele almıştır. Bunun yanı sıra dünyayı böyle hor kullanmaya devam edersek yakın gelecekte bizleri nelerin beklediğini, hangi ülkelerin bu senaryolar için nasıl önlemler aldığını da eklemiştir. Aynı zamanda bir zoolog olan yazarımız verdiğimiz bu zararların hangi hayvanların neslini tükettiğini hangilerinin tehlike altında olduğunu da vurgulamıştır. Hatta doğal yaşam alanları istila edilen ve nesli tükenmeye başlayan yavru Amur Parsı gibi hayvanların hayvanat bahçelerinde yeniden doğaya kavuşmaları umuduyla çoğaltıldıklarına değinmiştir. Verdiğimiz bunca zarardan sonra hala gelecek nesiller için temiz bir çevre bırakabiliriz diyen yazarımız ‘Azalt, Yeniden Kullan, Geri Dönüştür’ ilkesini benimsemiştir. Evde, ofiste, okullarda kullandığımız eşyaları çevre dostu ürünler seçerek örneğin market poşetleri yerine bez çantaları kullanmanın, paketlenmiş meyveler yerine açıktan satılanları tercih etmenin, hediye paketlerimizi satın almak yerine evde renkli kağıtlardan yapmanın atık azaltımını desteklemiş olacağını anlatmıştır. Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan ‘moda’ algısının bizleri nasıl ele geçirdiğini, alışveriş çılgınlığımızın atık sorununu nasıl artırdığını, dünyada üretilen ayakkabıların sadece %5‘inin dönüştürüldüğünü biliyor muydunuz? gibi başlıkları ele alarak yeni kıyafetler almak yerine eskileri dönüştürmeyi öğrenmemiz gerektiğine dikkat çekmiştir. Temizlik günleri düzenleyerek sahillerdeki, okul bahçelerindeki ve mahallelerdeki atıkların toplanmasının daha çok insanın bilinçlenmesine katkı sağlayıp atık azaltımı konusunda faydalı olacağına da değinmiştir.

Güçlü yönleri

  • Anlatılan sorunları yapılması gerekenlerle verip çözüm odaklı bir yaklaşım gerçekleştirmiştir.
  • Arka planda kullandığı çarpıcı resimler, dikkat çekilen konuların daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.
  • Kitapta var olan Karikatür ve renkli şablonlar ile konuların ciddiyeti hitap edilen yaş kitlesine uyumlu hale getirilmiştir.
  • Sözlük ve daha fazlası kısmı ile çocuklara araştırma duygusunun aşılanması amaçlanmıştır.
  • Verilen basit etkinlikler dönüşüm konusunun daha anlaşılır olmasını sağlarken çocuklarda el becerisi gelişimine de katkı sağlayabilir.

Zayıf Yönleri

  • Verilen konuların bir olay örgüsü ile değil de saf bilgi olarak aktarılması hitap edilen yaş aralığı için bir dezavantaj oluşturabilir.

Sonuç

Atıkların nereye gittiğini düşünüyor, kirlettiğimiz doğayı nasıl geri kazanabileceğimizi merak ediyorsanız, maceraperest bir akademisyen rehberliğinde atılan küçük adımların büyük çevresel etkiler yaratacağı bu kronolojik serüvene sizleri bekliyoruz…

 

Sıla Bulut

1 Yorum

  1. Çevre bilinci okuyucuya sade ve anlaşılabilir bir dille aktarılmış.İçerik olarak bilgilendirici , kısa ve öz bir blog oluşturan yazar yalın ve içeriği dolu anlatımıyla okuyucuya keyifli bir deneyim sunmuş. Kendisine teşekkür ederim. Bilinçlendirme konusunda aktarılan bilgiler ve üzerinde değinilen konular için.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar