Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariBilimin Çizgi Romanı - Enerji

Bilimin Çizgi Romanı – Enerji


Building Blocks of Science – Energy
Çevirmen: Derin Erkan 

 

Joseph Midthun

Çizim: Samuel Hiti
Yayınevi: Mavi Kelebek
Yayın Yılı: 2015
Basım Yılı: 2017
Baskı Sayısı: 2
Sayfa Sayısı: 32
ISBN: 978-605-9034-45-6
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe Kağıt
Boyut: 23,5 cm x 29,5 cm
Yaş Aralığı: 6-10

İçerik

Yazar Joseph Midthun genellikle 6-10 yaş aralığı için biyoloji, fizik, matematik gibi alanlarda çocuk kitapları yazmaktadır. Enerji kitabını da içeren 10 eserden oluşmuş Building Blocks of Science” serisi, çocuklara sevdirerek öğretmek için eğlenceli bir tarzda yazılmıştır. Yazarın tüm kitaplarının karikatür çizimleri Samuel Hiti tarafından yapılmaktadır.

Eserde, enerji kavramı somut bir hale getirilerek enerjinin ne olduğu, nasıl oluştuğu, günlük hayatımızda nerelerde var olduğu gibi pek çok konuya değinilmiştir. Fazla didaktik bir anlatım kullanılmış olsa da saygın bir çizerin elinden çıkan karikatür ve görseller ile enerji konusu ilgi çekici hale getirilmiştir.

İlk olarak Enerji adı verilen karakterimiz kendini tanıtmaktadır. Bu tanıtımı yaparken enerjinin ne olduğu ve nerelerde kullanıldığını anlatarak enerjinin nereden geldiği, nasıl bir döngü içinde olduğu, enerji türleri, enerjinin yok olup olamayacağı konularına değinilmiştir. Bilimin Çizgi Romanı – Enerji kitabı yenilenemez enerji olarak fosil yakıtlardan, yenilenebilir enerji olarak güneş enerjisinden ve enerji tasarrufu gibi enerjinin temel konularını ele almaktadır.

Güçlü Yönleri

  • Anlatılan her olayla ilgili en az bir görsel konularak konu içeriği zenginleştirilmiştir.
  • Okuyucuya neden ve niçin soruları sık sık sorularak okur ile yazar arasındaki etkileşim artırılmıştır.
  • Bütün enerji türlerinden bahsedilmesi çocukların enerji ile ilgili konulara daha geniş bir pencereden bakmalarını sağlamıştır.
  • Enerji tasarrufunun önemi gerekçeleriyle birlikte verilerek gereksiz enerji kullanımını önlemek için neler yapılabileceği uygun bir dille anlatılmıştır.

Zayıf Yönü

  • Eserde ardıl olarak fazla bilgi aktarımı yapılmıştır. Bu durum aktarılan bilginin kavranılmasını ve içselleştirilmesini zorlaştırabilir.
  • Bir olay örgüsü veya hikaye olmaması okuyucunun merak duygusunu harekete geçirmediğinden sıkılmalarına yol açabilir.
  • Enerji türleri anlatılırken tanımlamalar biraz kısa tutulmuş, anlatılan konu tam aktarılamamıştır.

Sonuç

Bilimin Çizgi Romanı serisinden Enerji kitabı, çocuklarımıza enerji hakkında doğru bilgi verme açısından oldukça zengindir. Çocukların erken yaşta enerji, potansiyel enerji, fosil yakıtlar gibi konularda fikir sahibi olabilmeleri için okutulması gereken öğretici bir eserdir.

 

Zehranur Mete

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar