Ana SayfaUygulamalarKitap KöşesiBenim Küçük Deneylerim, Sürdürülebilir Dünya

Benim Küçük Deneylerim, Sürdürülebilir Dünya


Mon Petit Manuel du Développement Durable
Çevirmen: Esra SezginMélanie Perez
Çizim: Sandrine Lamour
Yayınevi: ODTÜ Yayıncılık
Yayın Yılı: 2010
Basım Yılı: 2016
Baskı Sayısı: 3
Sayfa Sayısı: 45
ISBN: 9786054362400
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe Kağıt
Boyut: 22 x 22,2 cm
Yaş Aralığı: 8+

İçerik

2010 yılında “Mon Petit Manuel du Développement Durable” adıyla Mélanie Perez tarafından yazılmış, 2016’da ise ODTÜ Yayıncılık tarafından çevirisi yapılmış 8 yaş üstü çocuklara daha sürdürülebilir bir dünya düşüncesini deneyler aracılığıyla aktaran bir kitaptır.

Kitabın girişinde Hugo ve Lea adlı kardeşler, sıcak bir karşılama ile çocuklara kitabın konusu ve yapacakları deneyler hakkında bilgi vermektedir.

Sürdürülebilirliği anlatmak için uygulamalı bir yöntem tercih edilmiştir. Bu yöntemde 13 adet deneyin yapılış aşamaları ve yan tarafta verilen bilgi kutuları ile birlikte çevre bilinci kazandırılması hedeflenmiştir. Deneyler; rüzgar enerjisi, biyoenerji, güneş enerjisi, su enerjisi gibi yenilenebilir enerji ağırlıklı olmak üzere sera etkisi, buzulların erimesi, okyanus akıntıları, geri dönüşüm gibi iklim ve çevre konularını içermektedir. Bu deneyler içerisinde güneş enerjisinden ısı enerjisi elde edilmesi çok basit bir düzenek üzerinden aktarılmıştır. Diğer deneylerde de yapılabilir uygulamalar sayesinde çocukların bilgi edinimi daha zevkli hale getirilmiştir. Sürdürülebilir bir ticaretin ne olduğu pasta ve onun yapıldığı vanilya üretimi üzerinden tatlı bir dille aktarılmaya çalışılmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Yenilenebilir enerji, geri dönüşüm gibi çocuklara didaktik anlatım ile aktarılması zor olan konular gerek deneyler gerekse testler ve küçük ödevlerle kalıcı olması sağlanıyor. 
  • Deneylerde malzemelerin ve yapılışın karikatürize edilmesi ayrıca deneyin yapılışının kısa ve öz olması, bilimin çocuğa daha eğlenceli gözükmesini sağlamıştır.
  • Kitabın sonunda bulunan sözlükte, genel içerik hakkında ve özellikle deneylerde geçen bazı anahtar kelimelerin anlamları verilerek çocukların konuyu daha hızlı kavrayabilmesi sağlanmıştır.
  • Her konuda sayfanın en sağında yer alan “Biliyor musun?” başlıklı sütunlarla anlatının pekişmesi sağlanmıştır. 
  • Bazı deneylerde yetişkin desteği alınmasının vurgulanması çocukların sağlığına önem verilmesinin bir göstergesidir. 

Zayıf Yönleri

  • Deneylerin bir olay örgüsü (hikayeleştirme) üzerinden verilmemesi okur ile kitap arasında akıcı bir bütünlük ilişkisi sağlayamamıştır. 
  • Her ne kadar kitabın konuları geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji olsa da yeşil rengin yoğun kullanımı çocukların renkli hayal dünyasına sadece tek bir renk katabilmiştir.

Sonuç

Sayfalarındaki tek renk kullanım monotonluğunu deneylerin sade ve kolay oluşuyla aşarak sürdürülebilir bir dünyanın aktarımını uygulama odaklı verebilmesi çocuk okurlar için kitabı değerli bir eser haline getirmiştir. 

Günümüzü ve geleceğimizi etkileyen bu konuların ciddiyetini ve önemini en etkili şekilde kavramak istiyorsanız bol deneyli bu kitabı okuyabilir ve çocuklarınıza okutabilirsiniz. 

Okan ŞENER

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar