test
Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariBen Ne Biliim: Doğa - 50 Soruda Bilimce Eğlence

Ben Ne Biliim: Doğa – 50 Soruda Bilimce Eğlence


Ben Ne Biliim: Doğa – 50 Soruda Bilimce Eğlence
Çizim: Yavuz Girgin

Hatice Kübra Tongar

Yayınevi: Hayykitap Çocuk
Yayın Yılı: 2021
Basım Yılı: 2021
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 64
ISBN: 978-625-7909-73-0
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Boyut: 22,5 cm x 22,5 cm
Yaş grubu: +8

İçerik

Ben Ne Biliim: Doğa – 50 Soruda Bilimce Eğlence kitabının yazarı Hatice Kübra Tongar, lisans eğitimlerini sosyoloji, psikoloji ve çocuk gelişimi alanlarında yapmıştır. Çoğunlukla çocuk kitabı alanında faaliyet gösteren psikolog Tongar, 50’den fazla kitaba sahiptir. Çocuk kitabı yazarlığı yanında, gazetelere köşe yazarlığı da yapmıştır. Ayrıca ulusal radyo ve televizyon kanallarında çocuk ve aile üzerine programlar hazırlayıp sunmuştur.

Ben Ne Biliim: Doğa, çocuklara bazı hayvanlar, bitkiler ve bu iki canlı aleminde gerçekleşen olayları sorular ile çocuklara yönelik anlatmaktadır. Örneğin ‘Fotosentez ne demektir?’ sorusunun yanıtı okuyucunun kafasında canlandırılarak anlatılmaktadır. Sorular, kısa paragraf ve cümlelerle konudan uzaklaşmadan anlaşılır bir şekilde cevaplandırılmıştır. Cevaplar sohbet havasında yazılarak metinlerin ilgi çekiciliği artırılmıştır. Genellikle tek bir sayfada yer alan soru-cevaplar küçük ve birden fazla çizimle görselleştirilmiştir. Kitap içerisinde yer alan cevaplandırılmamış sorular, kitabın okuyucudan çizmesini istediği resimler ve doğada bulabileceği materyalleri gözlemlemesi ve toplanmasını istemesiyle interaktif hale getirilmiştir.

Eser, yazarın ‘Merhaba Dostum’ notu ile başlamaktadır. Yazar okurdan her gün bir sorunun cevabına bakmasını istiyor. ‘Haydi bakalım sıra sende!’ ve ‘Artık hayatın gerçeklerini öğrenme vakti geldi.’ diyerek okuru kitaba davet ediyor. Eser, bitki ve hayvanlar hakkında çocukların merak edebileceği sorulara verilen yanıtlardan oluşuyor. Kitap içerisinde yer alan ‘Son sorunun cevabı neden olmaz?’ ile eser son buluyor.

Güçlü Yön

  • Cevaplar kısa cümlelerle, esprili, samimi ve sohbet havasında yazılarak okuyucunun anlaması kolaylaştırılmış ve okuma isteği artırılmış. 
  • Sorular ve cevapları renkli karikatürlerle desteklenerek ilgi çekici hale getirilmiştir. 
  • Okuyucuya sorulan sorular ve içerisindeki etkinlikler, kitabı interaktif hale getirmiştir.
  • Kitap, içerisindeki cevaplandırılmamış soruların yanı sıra resim çizme ve doğada bulunan materyalleri gözlemleme, toplama gibi etkinlikler okuyucuya interaktif bir deneyim sunmaktadır.
  • Günlük hayattan verilen örnekler ve önerilerle hikayeleştirilen cevaplar anlatımı zenginleştirmiştir.

Zayıf Yön

  • Bazı soruların yanıtları bilimsel terimlerle yeterince desteklenmemiş ve olayların hikayeleştirerek anlatılması çok fazla tercih edilmemiştir. 
  • Çocukları uyarmak veya harekete geçirmek için fazla sayıda emir cümlesi kullanılmıştır. (‘Bal gibi yiyeceksin işte o balı’)

Sonuç

Eser, çocukların doğa ile ilgili meraklarını gidermeyi hedefleyerek, onların aklına gelebilecek ilginç sorulara farklı tekniklerle yanıtlar sunmaktadır. Sorularla okuru düşündürmeye, doğa ve işleyişi hakkında meraklarını artırmayı amaçlamıştır.

Gamze Özel

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar