Ana SayfaKitap KöşesiGenc-Yetiskin-KitaplariYenilenebilir Enerji Kaynaklarının Değerlendirilmesi Türkiye Örneği

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Değerlendirilmesi Türkiye Örneği

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Değerlendirilmesi Türkiye Örneği
Çizim: Aslı AyrancıDoc.-Dr.-Abdulkerim-Karaaslan

Doç. Dr. Abdulkerim Karaaslan

Yayınevi: Ekin Yayınevi
Yayın Yılı: 2017
Basım Yılı: 2017
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 96
ISBN: 978-605-327-590-9
Cilt Tipi: Kuşe kapak
Kağıt Cinsi: Birinci hamur kağıt
Boyut: 21 x 14 cm

İçerik

Akademik kariyerini Atatürk Üniversitesi’nde sürdüren ekonometri ve istatistik alanlarında çalışmaları bulunan ve bu çalışmalar doğrultusunda çeşitli makale ve kitaplar yazan Doç. Dr. Abdulkerim Karaaslan ve Arş. Gör. Mesliha Gezen’in birlikte kaleme aldıkları “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Değerlendirilmesi Türkiye Örneği” adlı eser, Ekin Yayınevi tarafından 2017 yılında yayınlanmıştır.

Akademik bir dilde kaleme alınan bu eserde Türkiye’nin enerji talebini karşılamaya destek olabilecek yenilenebilir enerji kaynağını seçmek için çeşitli veriler toplanmış ve denklemler kullanılarak en verimli yenilenebilir enerji kaynağının hangisi olduğu incelenmiştir.

Yazar, topladığı veriler doğrultusunda yaygın olarak kullanılan fosil yakıtların, dünyanın enerji talebine karşın zamanla biteceğini ve bu yüzden yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş hızının giderek artmaya başladığından bahsetmiştir. Yenilenebilir enerji sistemlerinin kurulum ve bakım maliyetleri, kullanım ömürleri ve bu sistemlerin kazandırdığı enerji verileri tablolar halinde okuyucuya aktarılmıştır. Bu veriler “aralık katsayılı tamsayılı programlama” yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve bu analizler sonucunda Türkiye’nin coğrafi özellikleri, doğal kaynakları ve maliyetine göre en uygun yenilenebilir enerji kaynaklarının hidroelektrik ve jeotermal enerjisi olduğu sonucuna varılmıştır.

Güçlü yönler

  • Rüzgar enerji santrallerinin kuş ölümlerine sebep olmaları, hidroelektrik santrallerinde kullanılan suyun tarımda kullanılması gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının avantaj ve dezavantajları detaylı bir şekilde araştırılıp sonuçları okuyucuya aktarılmıştır.
  • İstatistiki veriler değerlendirilirken her bir kaynak parametresi, bir aralık değer olarak alınmış ve kesin değerlerden kaçınılmıştır. Bu sayede yapılan analizler daha gerçekçi ve duyarlı sonuçlara ulaşmıştır.
  • Veriler çoğunlukla tablolar ve şekillerle okuyucuya aktarılmış ve bu sayede okuyucuların verileri karşılaştırabilmesi için kolaylık sağlanmıştır.
  • Enerji sektöründeki yatırımcılara ve yenilenebilir enerji kaynakları konusu ile ilgilenen araştırmacılara destek olabilecek etkili bir kitaptır.

Zayıf yönler

  • Kitapta kullanılan doğrusal programlama yöntemi, konunun uzmanı olmayan ve bu yöntemi bilmeyen okuyucular için anlaşılması biraz zordur.

Sonuç

Eser, fosil yakıtların çevreye verdiği zarara ve zamanla azalmasına karşı, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması gerektiği ve Türkiye’de en verimli olacak yenilenebilir enerji kaynağının bulunması için hangi koşulların sağlanması gerektiğini anlatmaktadır.

Sizler de Türkiye için en uygun yenilenebilir enerji kaynaklarının hangisi olduğunu ve bu kaynakların nasıl analiz edildiğini görmek isterseniz mutlaka “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Değerlendirilmesi Türkiye Örneği” kitabını okuyabilirsiniz.

Mertcan Şahin

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar