Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberOkyanuslar elektrik üretmek için kullanılabilir

Okyanuslar elektrik üretmek için kullanılabilir

Çin Bilimler Akademisi araştırmacıları, okyanus dalgalarını kullanarak elektrik üretmeye yarayan bir sistem geliştirdi. Sistemi anlatan makale One Earth dergisinde yayınlandı ve bu makalede geliştirilen cihazın nasıl çalıştığı ve dalga gücü cihazlarına kıyasla ne derece iyi olduğu anlatıldı.

Geçtiğimiz yıllarda, yenilenebilir enerji kaynakları alanında yapılan çalışmaların büyük kısmını jeotermal, rüzgâr ve güneş enerjisi oluşturmuştur. Yeni geliştirilen bu sistem ile artık dalga enerjisinden de sıklıkla bahsedileceği düşünülüyor. Bilim adamları dünyadaki okyanus ve büyük göllerin elektrik üretmek için büyük potansiyellere sahip olduğunu ve bunu daha etkin bir şekilde kullanabileceklerini fark etti. Bu sistemde kullanılacak olan yöntemin çok maliyetli olması fikirlerini hayata geçirmede büyük bir engeldi. Kullanılması düşünülen yöntem, genellikle triboelektrik nanojeneratörler (TENG) olarak ta adlandırılan, dalga hareketi ile mıknatısların bobinlerin içine girip çıkmasından oluşmaktadır. TENG sistemleri veriminin düşük olması, pahalı ve gereğinden fazla hacim kapladığı için pek tercih edilmemiştir. Bu sorunların aşılması adına Çinli ekip yeni bir fikir öne sürerek, dalga enerjisinden statik elektrik üretmek için  bambaşka bir yol izledi.

Farklı araştırmacılar, eldiven, sırt çantası, çorap ve çeşitli giysileri kullanarak hareket türlerinden faydalanıp statik elektrik oluşturabilen cihazlar tasarlamaya çalıştı. Bu tasarımlardan henüz hiçbiri piyasaya sunulamadı. Yeni harekette araştırmacılar bu fikirden yola çıkıp anakonda şekilli spiral çok katmanlı triboelektrik nanojeneratör (ASM-TENG) ürettiler.

Araştırmacılar okyanus üzerinde yüzen çok sayıda küçük anakonda şekilli spiral yapıda çok katmanlı nanojeneratörler tasarladılar. Bu tasarımda her bir nanojeneratör birbirine esnek bir konektör kullanarak bağlanır. Nanojeneratörlerin ürettiği statik elektrik, bir güç havuzunda toplanır ve bir güç kaynağı vasıtası ile kullanılır.

ASM-TENG, kurulup bir test edildiğinde metreküp başına 347 watt güç alınabilmiştir. Bu sonucun diğer tasarımlara göre 30 kat daha verimli olduğu belirtiliyor. Ticari kullanıma sunulmadan önce daha fazla çalışma yaparak veriminin artırılabileceği ve aşınma gibi bazı sorunlara etkili çözümler bulunabileceği kararlarına varıldı. İleriki süreçte sistemin geliştirilip kullanıma sunulması bekleniyor.

Kaynaklar

  1. https://techxplore.com/news/2022-09-electricity-ocean.html
  2. Yuan W., Zhang B., Zhang C., Yang O., Liu Y., He L., Zhou L., Zhao Z.,  Wang J.,  Wang Z. L. (2022). Anaconda-shaped spiral multi-layered triboelectric nanogenerators with ultra-high space efficiency for wave energy harvesting, One Earth, 5(9), 1055-1063. https://doi.org/10.1016/j.oneear.2022.08.013

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar