Ana SayfaUygulamalarKitap KöşesiJeotermal Enerji Uygulamaları

Jeotermal Enerji Uygulamaları

Prof. Dr. H. Hüseyin ÖZTÜRK

JEOTERMAL ENERJİ UYGULAMALARI

 

Yazarlar:
Prof. Dr. H. Hüseyin ÖZTÜRK
Prof. Dr. Durmuş KAYA

Yayınevi: Umuttepe Yayınları

Sayfa Sayısı: 176

 

Kitap; Jeotermal Enerji, Jeotermal Esaslar, Türkiye’de Jeotermal Enerji Potansiyeli, Jeotermal Enerjinin Kullanım Alanları, Jeotermal Akışkanın Pompajı, Isı Değiştirici kullanımı, Isı Pompası Kullanımı, Jeotermal Uygulamalarda Korozyon, Jeotermal Uygulamalarda Kabuklaşma, Jeotermal Enerji İle Isıtma Ekonomisi olarak 10 bölüme ayrılmıştır.

Kitapta “Jeotermal enerjiden en verimli nasıl yararlanılır?”, “Yenilenebilir enerji kaynağı olan jeotermal enerji diğer yenilenemez kaynakların yerini neden almalıdır?” gibi sorulara cevaplar verilmiştir. Kitapta jeotermal enerjinin hangi alanlarda, nasıl kullanıldığı, diğer enerji kaynaklarına göre ne kadar çevre dostu ve ekonomik olduğuyla ilgili örneklerle birlikte açıklayıcı şekilde bilgiler verilmiştir. Ayrıca Türkiye’nin jeotermal enerji potansiyeli de mevkileri belirterek açıklanmıştır. Jeotermal sistemlerin nasıl kurulduğu, nasıl işlediği, bu sistemlerin bakımlarının nasıl yapıldığı açık bir şekilde teknik bilgiler verilerek belirtilmiştir. Yazarlar; bu konulara değinirken oldukça sade, açıklayıcı anlatım yapmış ve örneklemeden faydalanmıştır.

Kitaptaki

Jeotermal enerji ile yapılan merkezi ısıtmada aylık işletme giderleri doğalgazla ısıtma giderinin dörtte birini aşmamaktadır.”

ve

Konutların jeotermal enerjiyle ısıtılması doğalgazla ısıtmaya göre %65 daha ucuzdur.”

cümleleri – eğer jeotermal enerjiyi etkin bir biçimde kullanabilirsek-  jeotermal enerjinin ülkemize ekonomik açıdan ne kadar tasarruf sağlayabileceğini açıkça ortaya koymaktadır.

 

Barış Berk İHTİYAR

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar