test
Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberHibrit (kalay-perovskit) güneş pillerinin kararlılığı artıyor

Hibrit (kalay-perovskit) güneş pillerinin kararlılığı artıyor

Güneş pilleri, güneş’ten gelen fotonları kullanarak, fosil yakıtlar gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarına bir alternatif sağlar. Ancak, bu alternatif enerji, maliyetli üretim süreçlerinden ve düşük verimlilikten kaynaklanan zorluklarla karşı karşıyadır. 

Perovskitler, yeni nesil güneş pilleri için geliştirilmiş malzemelerdir. Perovskitlerin yapımı geleneksel silikon bazlı güneş panellerinden daha esnek, ucuz olmasına ve benzer verimlilik sağlamasına rağmen, perovskitler toksik kurşun maddeler içerir. Kurşuna alternatif malzemelerle üretilen perovskit versiyonları araştırılmıktadır.

Bu araştırmalarda kurşun yerine kalay kullanılan versiyonları daha hızlı bir şekilde bozunduğu gözlenmiştir. Imperial College London ve Bath Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bu perovskitlerin neme ve oksijene maruz kaldıklarında iyot oluşturan kalay iyodüre (SnI4)  nasıl ayrıştığını göstermiştir. Bu iyot, sonra daha fazla kalay iyodür oluşturmaya yardımcı olarak döngüsel bozunmaya neden olmaktadır. 

Araştırma ekibi ayrıca, perovskit içindeki önemli bir katmanın seçiminin, ortam koşullarında bozunmayı nasıl azaltacağını ve kararlılığını nasıl artırabileceğini de gösteriyor. Bunun, araştırmacıların yeni güneş pilleri olarak potansiyel gösteren daha istikrarlı, yüksek performanslı kalay perovskitleri tasarlamasına yardımcı olacağını umuyorlar.

Imperial College London Kimya Bölümü’nden baş araştırmacı Profesör Dr. Saif Haque, yeni teknoloji perovskite güneş pili için şunları söylemiştir: “Mekanizmayı bilmek, bu heyecan verici yeni teknoloji için büyük bir engelin üstesinden gelmemize yardımcı olacak. Sonuçlarımız aynı zamanda gelişmiş stabilite, daha ucuz, daha esnek kalay-perovskit güneş pillerinin tasarımını da sağlayacaktır.”

 

Kaynak

  1. https://techxplore.com/news/2021-05-pathway-stability-next-generation-solar-cells.html
  2. https://www.nature.com/articles/s41467-021-22864-z

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar