Ana SayfaÇeviriEnerji Depolama Sektörü 2016

Enerji Depolama Sektörü 2016

Enerji Depolama Sektörü 2016

Peter Maloney
İyi bir yıl başka bir tanesini hak ediyor: 2016 yılında enerji depolama 

Geçtiğimiz yıldaki enerji depolama batarya sektöründeki kazanımlar 2016 yılı ve ileri yıllarda da devam edecek.

27 Ocak, 2016

Geçtiğimiz yıl pil (batarya) enerji sektörü için önemli bir yıldı. Teknoloji fiyatları düşürmeye devam etti. Kilometre taşı olabilecek projeler geliştirilmeye devam edildi ve Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk Mayıs ayında şirketin yeni “Powerwall” adlı konutlarda kullanılmak üzere tasarlanmış şarj edilebilir lityum-iyon pilini tanıttığında sektör genelinde medyada büyük bir yankı uyandırdı.

Konutlar için tasarlanmış Tesla Powerwall

Lityum-iyon pil, geçtiğimiz yılda belirgin fiyat düşüşleriyle tercih edilen bir teknoloji haline gelmişti ve geniş bir uygulanma alanıyla önümüzdeki yılda da kazanç sağlamaya devam edecek.

Banka yorumları

Enerji depolama sektöründe fiyatlandırma çok önemli bir unsurdur. Deutsche Bank’ın son raporuna göre lityum-iyon pillerin maliyetlerinin yaklaşık olarak yılda %20-%30 oranında azalacağını belirtmiş ve 2020 yılından önce şebeke ölçekli pillerin kitleler tarafından benimsenmesi gerektiğini dile getirmiştir. Deutsche Bank, 2013 sonu ve 2014 sonu arasında 500 $/kWh olan bu değerin kabaca %50 oranında azaldığını söylemiştir. Citibank analistleri ve Moody’s Yatırımcılar Servisi lityum-iyon fiyatlarının önümüzdeki 5-7 yıl içerisinde yaklaşık olarak yarı yarıya yani 230 $/kWh seviyelerine ineceğini öngörüyorlar ki bu noktada lityum-iyon piller dünyanın birçok yerinde belirli kullanımlar için geleneksel yöntemlerle rekabet içerisinde olabilir.

Pil teknolojisi sınırlar içinde değişken değil ve hatta fiyatları bölgeler arasında nispeten istikrarlı iken, enerji depolama ekonomi ilkeleri yaygın olarak bölgeden bölgeye ve ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir.

Üst eğilim gruplar arasında enerji sektöründe güneş enerjisi depolama ve şebeke ölçekli enerji depolama artış gösterdi.

Güneş enerjisi için esas olan fiyatlar genelde arbitraj (ara kazanç) fiyatları olup, elektriğin yoğun olarak kullanıldığı ve kullanılmadığı zamanlarda kullanıcılara depolama yapmak için daha ucuz fiyatlara gelebilir şöyle ki elektrik kullanımının yoğun olmadığı zamanlarda tüketmek veya satmak daha pahalıya gelebilir.

Güneş enerjisi depolama ve şebeke ölçekli depolama görev olarak başka bir şekilde bölünür. Şebeke ölçekli depolama genellikle kullanıcılarla sayaçlar arasına girmez ancak güneş enerjisi depolama uygulamasında kullanıcı ve sayaç arasına bağlanır.

İki farklı kullanım için de geniş coğrafi ayrımlar söz konusudur. Şebeke ölçekli depolama Amerika’da özellikle Kaliforniya eyaletinde çok fazla kullanılırken güneş enerji depolama uygulamaları Avrupa ve Avustralya’da oldukça caziptir.

Ancak enerji depolama uygulamaları coğrafi ve ya siyasi engellere de takılabilir. İlke ve teşvikler ülke, bölge ve illere göre farklılık gösterir. Bu da enerji depolama sektörüne bakıldığında potansiyel uygulamalar perspektifinde iyi bir görünüm sağlar.

Yetkilendirilmiş Piyasalar

Önümüzdeki yıl ABD enerji depolama sektöründe en büyük pazar ve sayaç önü uygulamaları için farklı fırsatlar sunabilir.

Navigant Danışmanlık şirketi müdürü Colette Lamontagne; “2016, sayaç önü uygulamaların yılı olacak” dedi ve sık sık olduğu gibi yine Kaliforniya buna öncülük edecek.

Bu konudaki en büyük adımlardan biri 2014 Kasım ayında Güney Kaliforniyalı Edison yaklaşık toplam 2800 MW’lik kaynaktan teşvik olarak 263 MW kullanarak bunu başarmıştı.

SoCal Ed ödülü o kadar büyüktü ki devlet AB 2514 gereksinimlerini karşılamak için epey çaba gösterdi söyle ki üç büyük yatırımcı 2020 yılında 1,3 GW kapasite elde etmek için çalışmalarda bulundu. Bu değer devletin enerji depolama kapasitesinin tam altı misline denk geliyor.

200-400 kWh vanadyum bazlı enerji depolama sistemi

Kaliforniya’da küçük ölçekli yenilenebilir santralleri için enerji depolama aygıtlarının yanı sıra çoğunlukla sayaç arkası yöntemlerle çalışan teşvik programı da mevcuttur.

Kaliforniya’yı diğer eyaletler takip ederken enerji depolama sektöründe görevler oluşturan ilk eyalettir. Haziran 2015’de Oregon, Bill 2193-B olan enerji depolama mevzuatını geçti ki bu mevzuat devletin 1 Ocak 2020 tarihine kadar 5 MWh depolama için iki ana yardımcı programına gerek duyuyordu.

Primus Power 250 kW, Kaliforniya

New York’ta ise New York Devlet Enerji Araştırma ve Geliştirme Ajansı 2014 Mayıs ayında talep yönetimi teşvik programı uygulamaya başladı ki bu program çoğunlukla tepe yükünü azaltmak için pil kullanan ticari ve endüstriyel müşterilere teşvik içeriyordu.

Kanada’da ise Ontario Kasım ayında talep edilen iki parçalı enerji depolama satın alması için görevlendirme yaptı. Eyaletin Bağımsız Sistem Operatörü (IESO) on şirket için sözleşmeleri 50 MW depolama ile ödüllendirdi. Sözleşmelerin çoğu frekans yönetmeliği hizmet veya voltaj desteği sağlanarak kılavuz işlemleri desteklemek ve geliştirmek için hazırlandı. Şehir bu sözleşmeleri kullanıyordu çünkü IESO bu kaynakları telafi etmek için bir pazar mekanizmasına sahip değildi. Ama IESO depolama birimini kullanarak ekonomik canlılığı yokladı ve piyasayı dengelemek ve aralıklı yenilenebilir kaynaklar için beklenen akını entegre edilmek için talebi bu şekilde kullandı.

Ontario zaten 4 GW’lik bir rüzgar kapasitesine ve 2,3 GW’lik bir boru hattı projesine sahip durumda. Enerji Bakanı Bob Chiarelli Ekim 2015 ayında eyaletin rüzgar enerji satın alma mekanizması hakkındaki değişiklikleri duyurdu. Detaylar hala ilan edilmedi ancak Uluslararası Dünya Enerji Depolama Piyasalar Raporu 2015’e göre yeni depolama sistemleri ile aralıklı yenilenebilir kaynaklar için göz önünde bulundurulan bir seçenek söz konusu olacak.

Teksas ve Kaliforniya’da Duke Energy’nın Notrees ve SoCal Ed’in Tehachapi gibi projeleri rüzgar enerjisini depolama ile birleştiriyor ve bu benzer birleşimler için bir iş modeli olarak hizmet verebilecek.

Güneş ve rüzgar gücü, büyümeye ve şebekeye bağlı kaynakları giderek artan oranda temsil etmeye devam edecek. Daha birçok hükümet yönetmelik ve programları aralıklı kaynakların enerji depolaması için teşvik edilmesine uygun hale getirmek için çalışıyorlar. Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı 2015 raporunu gerekçe göstererek, danışmalık firmasının Çin’in zaten şebeke bağlantısı için izin almak için herhangi bir yeni aralıklı jeneratörün yanında kapasite arttırıcı pilleri takmak için de gereksinimi olduğunu gösterdi. Benzer bir gereklilik 2013 Aralık ayında Porto Riko Elektrik Kurumu tarafından da dile getirildi.

Toptan Fırsatlar

Yetkilendirilmiş sürüm, özellikle büyük projeler olmak üzere, enerji depolama projelerinin geliştiricileri için oldukça basit bir fırsat sağlamaktadır ancak dünyada elektrik fiyatlarının rekabetçi pazarda belirlendiği birçok yer bulunmaktadır. En büyük toptan pazar gücü 13 Midwestern ve MidAtlantic eyaletlerinde faaliyet göstermekte olan PJM ara bağlantıdır.

AES Kilroot güç istasyonu, İrlanda PJM içinde şebekenin fiziksel gereksinimleri diğer başka şebekelerle aynıdır ancak PJM himayesinde çalışmak yerine, Federal Enerji Düzenleme Komisyonu (FERC) himayesinde operasyon ile ilgili zorlukları çözmek için piyasa temelli bir yaklaşıma sahiptir.

2011 yılında, FERC geleneksel kaynaklarla daha eşit koşullarda enerji depolayan Order 755’i uygulamaya koyduğundan bu yana PJM’de frekans yönetmeliğini sağlamak için pil depolama kullanımı önemli ölçüde artış göstermiştir.

2014 yılında, ABD’de uygulanmış 62 MW depolamanın üçte ikisi frekans düzenlemesi için PJM’de uygulanmıştır. Ancak bu hızlı büyümüş ve bu durum pazarın kapasitesini aşmasına sebep olmuştur.

PJM bu konu üzerine yoğunlaşırken pil depolamada ne kadar frekans yönetmeliği üretimi varsa geçici olarak durdurma kararı aldı. Navigant’tan Lamontagne, enerji depolamanın frekans regülasyonunda hala bir payının bulunduğu Midcontinent Independent System Operator ve Southwest Power Pool gibi diğer rekabetçi toptan piyasalar için de fırsatların olabileceğini belirtti.

Ek olarak, frekans regülasyon sağlama hizmetlerindeki depolamanın başarısı diğer hizmetleri benimsemesi için genişlemesine yardım ediyor. GTM Research’de, enerji depolama, kıdemli analist Ravi Manghani, PJM dışındaki pazarlarda, depolamanın yenilenebilirliğini pekiştirmek, islanding yeteneklerini, güvenilirliği ve gerilim desteğini sağlamak amacıyla uygulandığını kaydetti. ‘’Önümüzdeki yıllarda, dağıtımların daha büyük bir payının frekans düzenlemeye nazaran güvenilirlik ve kapasite olarak fayda sağlayacağını beklediklerini’’ belirtti.

Arakazanç Fırsatları

Enerji depolama için yetkilendirilmiş fırsatlar herhangi bir yetki sınırında ortaya çıkabilir ve pazardaki aslan payını temsil etmektedir ancak analistler önümüzdeki birkaç yıl içinde bu senaryonun değişeceğini düşünmektedirler.

ABD’de, Navigant enerji depolama için sayaç arkası (BTM) uygulamalarının 2020 yılına kadar sayaç önü uygulamalarını geçeceğini düşünmektedir.

Diğer ülkelerde BTM uygulamaları zaten büyük bir pazar fırsatını temsil etmektedirler. BTM depolama uygulamaları için bir piyasanın hazır olduğunu belirlenmesinde belirleyici faktör borcunu ertelemek için tüketicilere çekici gelen elektrik fiyat farkları ya da bir enerji depolama aygıtı kullanarak elektrik tüketimini değiştirmektir.

Avustralya iyi bir örnektir. GTM Research tarafından yayınlanan son rapora göre, yükselen elektrik fiyatlarındaki birleşme, yenilenebilir enerji vergilerindeki (FiTs) azalma ve yüksek güneş nüfuzunun BTM depolama pazarında bir patlamaya neden olması muhtemeldir. GTM, Avustralya’nın depolama pazarının 2015 yılında yaklaşık 7 MW tabanından 2020 yılına kadar yıllık kurulu gücünün 244 MW’a ulaşacağını öngörüyor. Rapor yazarı Brett Simon ‘’piyasanın oldukça önemli ölçüde büyüdüğünü ve 37 kat artış olduğunu’’ belirtti.

Simon, Avustralya’da elektrik fiyatlarının son yedi yılda %75 ile %125 arasında arttığını ancak New South Wales ve Victoria gibi cazip FITs’e sahip birçok eyalette bu oranların aşamalı olarak düşürüldüğünü belirtti.

Bu eyaletlerde, tüketiciler günün sıcak saatlerinde enerji depolarını depo enerjisi ve güneş enerjisi sistemleri ile birleştirebilirler ve akşam depolanan gücü tüketebilirler, böylece maksimum güçteki daha yüksek fiyatları satın almayı erteleyebilirler.

Benzer bir ara kazanç faaliyeti yüksek talep ücretleri olan ülkelerde fırsatlar sunuyor. Enviacon raporuna göre, örneğin, talep ücretlerinin sıradan bir konut elektrik faturasının % 62 tutarında olabildiği Tayvan’da, yüksek talep ücretleri önlemek amacıyla pillerin kullanılması için bir teşvik vardır.

FITs’in nadir olarak rastlandığı ABD’de bile, güneş panelleri kullandıklarından daha fazla güç üreten ev sahipleri için ödeme sağlayan net ölçüm politikalarındaki değişiklikleri telafi etmek amacıyla enerji depolama için büyüyen fırsatlar vardır.

Hawaii son zamanlarda güneş enerjisi için net ölçüm programını sonlandırdı ve bu durum, ekonomik olarak cazip yenilenebilir enerji alternatifleri oluşturma yolu olarak satıcıları güneş + depolama seçenekleri sunmak için teşvik etmektedir. Simon PV’ye güvenen Hawai’deki yeni müşterilerinde depolama sistemi kurmaları giderek artan bir olasılıktır.’’ dedi.

İkinin Birleşimi

Diğer cihazlar ve sistemler ile depolamanın birleşimi muhtemelen 2016 yılında hız kazanacak diğer bir eğilimi temsil etmektedir. Bahsedildiği gibi, satıcılar, ara kazancın ekonomik birleşim sağladığı alanlarda güneş enerjisi ile depolamayı eşleştiriyorlar.

Sonnen bataryaları

Şirket, Almanya’da Sonnen’in (eski SonnenBatterie) geleneksel araçları kullanılmaz hale getirecek bir yöntemde yenilenebilir enerjiyi üyelerin paylaşmasına izin verecek mikrogrid oluşturma amacıyla dijital kontroller ve depolama ile güneş enerjisini birleştirdiğini belirtti.

Sonnen aynı zamanda, kendi piyasasında bile, fiyatlandırmasını Tesla’s Powerwall ile rekabetçi bir şekilde yaparak zorlukları atlatıyor. Aralık ayında, Sonnen Amerikan evlerine gitmek üzere ilk 1000 depolama sisteminin nakliye edildiğini belirtti.

Aynı zamanda Tesla, Origin Energy’nin Aralık ayında müşterilerine birleşik güneş + depolama sistemi sunmaya başladığı Avustralya’da bir rekabet karşılaşıyor.

Gelecek sene, sadece enerji depolama kullanımlarının yayılmasını değil aynı zamanda geleneksel kamu iş modelini bozmaya başlayacak bir teknoloji yarışını alevlendirecek Tesla Powerwall’ın bildirisini ortaya çıkabilir.

Gözlemlemek İçin Daha Fazla Depolama Teknolojileri

Diğer enerji depolama teknolojileri 2016’da büyümeye hazır hale gelmesiyle, dünya; rüzgâr ve güneş gibi aralıklı enerji formlarla güçlendirilmiş daha yeşil sistemler üzerine mesaisine devam ediyor. Diğer enerji depolama teknolojileriyle ilgili haberlere göz atın:

Pompalanan su

En eski, en ucuz ve en yerleşik depolama teknolojisidir. Pompalanan su teknolojisi, suyun daha alçaktaki bir hazneden daha yüksekteki bir hazneye yükseltilmesi ve ardından bu suyun serbest bırakılıp yer çekimi sayesinde suyun bir tribüne çekilmesi ile enerji yaratılmasıdır. Pompalanan su, bugün dünyada depolanan enerjinin %99’unu oluşturmaktadır.

Akışlı batarya

Farklı kimyasallardan kombine edilmiş bir türü kullanır. Standart bir akışlı batarya iki sıvı tankından oluşur. Bu tanklar arasında iki elektrotu bağlayan bir diyafram vardır. Kimyasallar bu elektrotlarla buluştuklarında elektrik üretirler. Akışlı bataryalar genellikle büyük sabit uygulamalarda kullanılırlar, dengeleme şebekeleri veya şebekeden bağımsız güç dağıtımları gibi.

Kurşun-asit bataryaları

Elektrolit çözelti içine oturtulmuş kurşun ve kurşun oksit levhalardan yapılmıştır. Bu bataryalar hızlı ve kısa süreli enerji verebilirler. Bunlar en eski tekrardan yüklenebilir batarya türüdürler.

Derin döngülü bataryalar

Kurşun asidi bataryalarının daha az bakıma ihtiyacı olan ve daha ince kurşun levhalar kullanan bir türüdür. Bunlar şebekeden bağımsız cep telefonu kuleleri veya yedek güç gibi yükleme durumlarında kullanılırlar. Bu bataryalar aynı zamanda şebekeye enerji depolamak için de kullanılır. Trojan’ın akıllı bataryaları derin döngülü bataryalara örnektir.

Güçten gaza

Hidrojen yakıt hücrelerini enerji üretmek için kullanıldığı bir tekniktir. Hidrojenin fazla rüzgârdan elde edilebilmesi ve günler, haftalar hatta aylar boyunca tanklarda saklanabilmesi, faydalı yönleridir.

Sıkıştırılmış hava enerjisi depolama (CAES)

CAES tekniğinde, bitkiler sıkıştırılmış ortam havası kullanırlar ve bunu bir tanka pompalar, ardından fazla güç kullanılabilir olduğunda kullanırlar. Enerjiyi dağıtmak için, hava ısınır ve serbest kalır böylece tribünleri döndürerek enerji üretilir. Büyük bir CAES projesi Los Angeles, Kaliforniya’da duyuruldu.

Sıkıştırılmış Hava Enerjisi Depolama(CAES), pge.com
Çarklar

Çarklar mekanik bir cihazın dönmeden sağlanan enerjisini depolar ve bu enerji anlık çağrılabilir. Çarklar daimi olarak döndürme kütlesine sahiptirler ve bu kütle enerji üretimi yapılacağı zaman üretim işlemi için, döndürme kütlesi azaltılır ve bir cihaz tribüne dönüştürülür. Tekrar yükleme yapmak için eskiden var olan kütle bir motor tarafından dönüş hızını arttırarak sağlanır.

Termal

Sıcaklığı veya soğukluğu kullanarak enerjiyi buz veya ısıtılarak erimiş tuz gibi maddelerin içinde depolamaktır. Erimiş tuz enerji depolama bazen yoğunlaştırılan güneş enerjisi santrallerinin bir parçasıdır. Buz enerjisi ise klima ile ilgili bazı Kaliforniya ve diğer yerlerdeki pilot projelerde kullanılıyor.

Kaynak

http://www.renewableenergyworld.com/articles/2016/01/one-good-year-deserves-another-energy-storage-in-2016.html

Çağla ENGİNKALP

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar